Sida 1 av 1
Varför nöjer vi oss med något så dåligt...??
Postat: 15 aug 2010, 23:30
av Nicke
Efter att ha bläddrat lite snabbt (tjyvbläddrat på macken) i nya Motorrad, samt senaste Bike, där man testar Stelvio NTX :en mot likvärdiga hojar av andra fabrikat.
Vilken var klart "sämst" i båda tidningarnas tester?
Varför nöjer vi oss så glatt med det sämsta egentligen??
Re: Varför nöjer vi oss med något så dåligt...??
Postat: 15 aug 2010, 23:43
av Tina
För att vi inte vill vara som alla andra utan litar på våra egna omdömen

Re: Varför nöjer vi oss med något så dåligt...??
Postat: 15 aug 2010, 23:46
av Nicke
Hmm, men är det lämpligt att lita på sitt omdöme, om det är så uppenbart dåligt då??
Re: Varför nöjer vi oss med något så dåligt...??
Postat: 15 aug 2010, 23:51
av Guzzi-Leif
I Bikes provkörning fick ju Stelvion en massa beröm också för asfaltskompetensen. Därför är jag extra glad att jag inte slantade upp extra utan köpte en normal-Stelvio (bara den hade haft ABS och en klenare bakfälg... *grrr*).
Det som bekymrar mig som Guzzi-förespråkare är dels den galet höga prissättningen och dels att vi så glatt accepterar kvalitetsbrister som i enstaka fall dyker upp (det sistnämnda delar vi med snart sagt alla motorcyklister - världens sämsta konsumenter?)
Dessutom:
Körde tre dagars blandade vägar i Norge härförleden och jag kan inte komma på någon annan mc jag hellre skulle ha kört! Komfort, motorkaraktär och funktion ger mig glädjefnatt!
Re: Varför nöjer vi oss med något så dåligt...??
Postat: 16 aug 2010, 00:05
av Nicke
Som deltidssäljare (i annan bransch dock) skulle jag väl snarare säga att det i så fall måste vara världens bästa konsumenter.
Re: Varför nöjer vi oss med något så dåligt...??
Postat: 17 aug 2010, 22:20
av Guzzi-Leif
Haha!
I tabellen på sida 50 hittar jag ett allvarligt faktafel; de skriver att Stelvion har flerskivig våtkoppling. Vi kan inte lita på något i den testen eller för den delen någon annan gång Bike skriver negativt om våra darlings!
