Köp av 850 Le mans 83, vad skall jag tänka på?

Forum för allt som rör Moto Guzzi och klubben

Moderator: Moderatorer

nomorejaps
Nykomling
Inlägg: 2
Blev medlem: 06 jan 2008, 16:05

Köp av 850 Le mans 83, vad skall jag tänka på?

Inlägg av nomorejaps »

Hej.
har övergett japanhojarna och letar efter ett alternativ, länken visar en 83 och är det någon guru som kan se om det är vad som anges och vad jag skall kolla tänka på vid eventuellt köp

http://www.blocket.se/vi/13118686.htm

Tack på förhand Stefan
Användarvisningsbild
Stefanv11sport
GuzziFanatisk
Inlägg: 273
Blev medlem: 12 mar 2007, 12:38
Mina motorcyklar: Började med en Honda DOHC 450-69 sen Yamaha XLV 750- 82 därrefter en Kawasaki GPZ 750- 83 och MG Le Mans 1000-89, MG Le Mans 85 och fn MG V11 Sport-00
Ort: Taby

Inlägg av Stefanv11sport »

Hej du får kolla med VV på regnumret vad det är för Guzzi, kåpan är inte original till LM 3 men snygg, avgassystemet är inte original men förmodligen bättre än originalet med mellanröret .
Ja vad skall man titta på, hellst skulle du provköra den innan du köper, jag skulle kolla på om svinginfästningen verkar ok, inte glapp, bromskivorna inte skeva, kostar skjortan med nya, att elsystemet verkar funka, belysning ,startmotor, generator att den laddar, batteristatus, instrumentering, stötdämparna fungerar, gaffeln funkar inte stum , inte bottnar, startar den , går den på tomgång, lager i fram och bakhjul, bromsbelägg, däck. Det du inte kan kolla helt lätt är tex om ventilstyrningar är slitna, hur mycket har den gått?
Jag har bara räknat upp tänkbara felkällor utan att prioritera, hoppas nån mer tekniskt kunnig kan komplettera med det viktigaste i prioritetsordning så att du får ett så bra underlag som möjligt innan köp.
Välkommen i gänget, jag gick från en Kawa GPZ 750-83 till en LM 5 1990, har inte ångrat mig,
Stefan DO 10
SMC-medlem V11 Sport-00
Anders
Guzzifantast
Inlägg: 76
Blev medlem: 29 aug 2007, 21:42
Ort: Lerum,Göteborg

Inlägg av Anders »

Jag är tyvärr ingen expert ,guzzifan sedan 20 år dock.
Som du kanske vet redan är den i annonsen väldigt ombyggd.
Det ser ut som om någon har byggt om den från scratch och målat om ramen.Det verkar som om ram,tank,fälgar,gaffel och kanske motor är original.
Ta reda på om säljaren gjort jobbet och om han har hela hojens historia.
Antagligen är motorn trimmad också.Om det är en -83a så bör det vara
844 kubiks motorn.Kolla om den är kamaxeln är bytt.Det kan vara riskabelt för motorns livslängd om inte det gjorts av fackman med tillhörande övrig motor ombyggnad.
Den verkar ju vara rejält cool annars.
Och det är ju inte mycket pengar.
-Anders
Användarvisningsbild
Tobbe
GuzziFanatisk
Inlägg: 2023
Blev medlem: 12 mar 2007, 16:33
Mina motorcyklar: Garaget:
- MG Griso 8V -13

Sålda:
- MG Nevada Club -97
- MG Griso 1100 cc -06
- MG V10 Centauro -99
- MG Dingo sport -64
Ort: Gammelbo

Inlägg av Tobbe »

Killen har bara ägt den knappt ett år.
Enklast är väl att ringa och kolla vad han har att säga om den :-)
Med vänlig hälsning!
//Tobbe J
(Medlems-ansvarig MGCoS)
Användarvisningsbild
Nicke
Il presidente, do 13 (Norrland)
Inlägg: 4139
Blev medlem: 21 feb 2007, 13:46
Mina motorcyklar: Moto Guzzi Le Mans III-83, M.G. Daytona RS-97, M.G. NTX 650-92, M.G. Daytona 1000-94, M.G. Airone-54, Monark 125 Touring Trophy Sport-76
Ort: Gällivare
Kontakt:

Tänk oxå...

Inlägg av Nicke »

En annan sak som jag också skulle undersöka är ifall originalkåpa och sittdel (plus ramkåpor) finns kvar att få med. Dessa prylar är varken billiga eller helt lätta att få tag på, ifall man nå´n gång vill göra den ännu snyggare, skönare och mer funktionell igen...
Ciao / Ne
Thomas
Guzzifantast
Inlägg: 52
Blev medlem: 30 jul 2007, 18:47
Mina motorcyklar: Griso 1100
Ort: Västerås

Inlägg av Thomas »

Håller med föregånde talare,försök att få tag i orginal grejerna.Tycker personligen att Lemans 3 är den snyggaste Lemansen och då med orginal kåporna!Dyrt och svårt att få tag på!Lycka till!
Det är aldrig försent att ge upp!
Användarvisningsbild
Nicke
Il presidente, do 13 (Norrland)
Inlägg: 4139
Blev medlem: 21 feb 2007, 13:46
Mina motorcyklar: Moto Guzzi Le Mans III-83, M.G. Daytona RS-97, M.G. NTX 650-92, M.G. Daytona 1000-94, M.G. Airone-54, Monark 125 Touring Trophy Sport-76
Ort: Gällivare
Kontakt:

sjukt, jag vet...

Inlägg av Nicke »

Själv har jag svårt att först dem som säljer iväg originaldelar efter att man gjort en modifiering. På något sätt tycker jag det är skönt att veta att alla de rätta bitarna finns där i hyllan. (Trots att man nog inser att de inte kommer att ta sig därifrån någon fler gång.)

skruvat, jag vet... :roll:

Min granne som jag delvis delar tomt med (garageuppfart) skänkte mig tröst i höstas. Han äger en av landets finaste Mustang Mach 1: or, dock med en senarel, bättre och rejsigare motor.
En morgon i höstas klev han darrande in i pickuppen för en rask färd till Luleå, eftersom han fått korn på en "originalmotor" med "matching numbers"... som gjord för att....ställa på hyllan...
Ciao / Ne
nomorejaps
Nykomling
Inlägg: 2
Blev medlem: 06 jan 2008, 16:05

Inlägg av nomorejaps »

Hej igen. ni nämner att kamxel skall kollas, ingår det i någon service intervall, isåfall vilken. Hojen är inte trimmad och skall ha 6100 på mätaren. Skall väl nämnas att det siiter enbart varvräknare i blickfånget och en cykeldator som räknar körsträcka.... hhhmm.

ha de

stefan
Användarvisningsbild
GuzziKungen
Vice President & Do 12 (Dalarna)
Inlägg: 1619
Blev medlem: 04 sep 2007, 21:48
Mina motorcyklar: MG V11 -02 (Bellezza)
MG Stornello -71(Storne)
Har ägt:
MG California (Fetguzzin)
MG Nevada
Ort: Järfälla

Inlägg av GuzziKungen »

Verkar vara lite skumt men behöver inte betyda att hojen är slut,
Däremot luktar det intressant prutläge :lol:
Vad säger bilprovningen om att inte mätaren rör på sig , där
skriver dom ju in milen i besiktningspappret :?:
Med Vänlig Hälsning
eders Mc-instruktör och vice President i Guzziriket Sverige.
Ha dé
Skriv svar