Sida 1 av 1

Italien nästa

Postat: 30 jan 2011, 20:29
av peterd
Äntligen!

Efter några, i och för sig helt fantastiska, MC-resor i Norge har jag och några goda vänner enats om att det skall bli Norditalien med Mandello del Lario i sommar.

Tågresa med MC från Hamburg eller Berlin ner till Innsbruck eller Milano och sedan förhoppningsvis några fantastiska mil i alplandskap, gott vin, god mat med höjdpunkten Guzzi-fabriken!

Jag fick det hedersamma uppdraget att svara för upplägget och färdvägar, eftersom jag varit en sådan j-a tjatmoster. Om jag förstår rätt skall man inte sikta på för långa sträckor, för även om avstånden inte är så långa, så tar det tid att köra - och det är ju det som är njutningen

Hjälp!

Finns det någon vänlig själ som är initierad och kan dela med sig om var man skall köra, och - absolut inte köra? Jag vet att flera har varit där. Skulle vara så tacksam för tips.

Förhoppningsfull italienresenär :D

Peter

Re: Italien nästa

Postat: 31 jan 2011, 02:20
av Raz
Första tricket är ju att inte göra om misstaget somliga gjorde trots att jag varnade dem flera månader innan: Kolla upp om/när museet är semesterstängt! Det brukar vara stängt under hela augusti. :mrgreen:

Re: Italien nästa

Postat: 31 jan 2011, 08:37
av Tobbe
Haha, du kunde inte låta bli va, Raz :mrgreen:

Men av erfarenhet kan jag meddela att det är inte alls stängt under "hela" augusti, utan bara "just den veckan" man kommer dit :cry:
I vårt fall var det typ första eller andra veckan i aug.
Men som Raz säger, kolla detta noga!
Det är jävligt snopet att komma ner och inte få komma in, så att säga.

Re: Italien nästa

Postat: 31 jan 2011, 15:49
av Nicke
Grattis!! Till att du just gjorde mig riktigt avundsjuk...

Kolla gärna lite på vår reseblogg, alltid kan det finnas någon nyttig lärdom att dra av den. Precis som du säger skulle jag med facit i hand velat lägga minst fem dar till på samma sträcka vi gjorde. Då kunde vi hunnit med lite utflykter och passkörningar medan packväskorna skulle få chans att ta igen sig vid polen.

http://mandellodriveabout.bloggagratis.se/

Re: Italien nästa

Postat: 01 feb 2011, 01:18
av Raz
Plocka absolut av hojarna i Innsbruck eller södra Tyskland och kör över alperna både dit och hem. Det är den största behållningen av själva åkandet! Vi åkte via Schweiz på väg till Italien och via Österrike på väg tillbaka. Det finns ju motorvägar över (eller genom) alperna men dem vill ni självklart inte befatta er med. Ha gott om tid för detta, vi tog tex. en heldag på oss från mitt i Schweiz till campingen i Mandello, men det var i lugn och ro och med tidig kväller.

Småmackar tycker inte alls om att man betalar en liten hojtank soppa med plastkort, ha med kontanter.

Re: Italien nästa

Postat: 01 feb 2011, 14:57
av peterd
Nu börjar det likna något. Den där resebloggen har jag börjat läsa, där finns mycket godbitar ser jag.

Tack Nicke o Raz för synpunkter.

Eftersom vi åker i juni, så får man väl utgå från att semesterstängningen flyttat till juni i år. Inte mycket att göra åt i så fall. Om man åker ett gäng, så får man planera tidpunkten efter när folk kan och det är väl bara att hoppas att vi inte har samma otur. Har hört att det annars bara skall vara öppet en timme på eftermiddagarna, stämmer det?

Det skall väl förhoppningsvis gå att kontakta dem någon månad innan och kolla av annars. Finns det någon vettig adress?

Att köra från Innsbruck och njuta av bergen låter annars som det val man skall göra. Att njuta av körningen i bergen är väl också det som först kommer i mina tankar. Finns det några "måste se"-ställen som vi skall tänka på, eller det är bara att välja vägar lite på måfå? Att köra runt hela Como-sjön är väl ett sådant "måste" har jag förstått. Jag har ett minne från en resa jag gjorde på 70-talet med en kompis i trakterna och då såg vi en helt fantastisk å som skurit sig ner genom berget. Skulle gärna återse den, men det kanske var vid någon annan av de norditalienska sjöarna.

Är jätteglad för den information jag fått och tar gärna emot mer.

Vänligen Peter

Re: Italien nästa

Postat: 17 feb 2011, 12:14
av peterd
Men!

Är det verkligen ingen mer som har några bra tips om vad man skall se och hur man skall färdas när man befinner sig i Norditalien?

Jag hade ju sett framför mig massor med restips och "måste se" -ställen. Det är lite klent med tips om man söker via nätet. Hur man än söker hamnar man bara på hemsidor för dyra hotell i trakterna. Försöker man med "restips" eller "sevärdheter" "como-sjön" så får man ett intryck att det enda som är värt att se är hotellen!?

Har Ni verkligen inget att säga - Ni som varit där?

Re: Italien nästa

Postat: 17 feb 2011, 12:53
av Tobbe
Problemet är inte att det INTE finns saker som "måste ses", problemet är att sätta fingret på
russinen i kakan då hela landskapet och atmosfären är så väl värd att avnjutas :D

- En utflykt till Bellaggio är dock ett måste, enligt mitt tycke. Kanske färjan ena vägen.

- Lago di Iseo har många vackra vyer och platser runt sin avlånga form.

- Försök hitta någon lokal familjegård som serverar egna produkter.
Vi blev guidade till en dylik, som jag aldrig kommer att glömma, dock hade den inget namn
vad jag vet och jag vet ej heller exakt var den låg.
Men det kanske är det som är grejen, för upplevelsen skall nog bara upplevas en gång. :D

Re: Italien nästa

Postat: 17 feb 2011, 17:25
av peterd
Tack Tobbe!

Nu börjar det likna nåt!

Vilken väg tog Du Dig fram på över Alperna, finns det något fint tips där också, om man kommer från Innsbruck?

Brenner-passet skall man väl strunta i har jag förstått?

Nu skall jag ner till Bibblan och leta fram en resehandbok.

mvh Peter

Re: Italien nästa

Postat: 17 feb 2011, 22:54
av -ah
Tobbe skrev:
- Lago di Iseo har många vackra vyer och platser runt sin avlånga form.
OM!

Bild

- det kvittar nästan vilken väg man tar, så länge man håller sig från de största vägarna i området. Det gäller även områdena österut mot Dolomiterna.

Re: Italien nästa

Postat: 17 feb 2011, 23:05
av Tobbe
Vi åkte Grossglockner ner, men så kom vi via Salzburg, Zell am see oxå.
På hemvägen körde vi över Livigno, det är kanske mer aktuellt för dig. Jävligt vackert och kul den vägen oxå.
TIPS: passa på att tanka fullt i Livigno :D

Re: Italien nästa

Postat: 20 feb 2011, 11:53
av peterd
Nu har jag suttit och njutit av resan via Google earth. Verkar som om vi verkligen har något att se fram emot. Tack för goda tips, Livignio verkar ju vara ett bra tips på färdväg. Fin bild AH, det blir nog en tur till Lagi di Iseo oxå.

PeterD