Sida 1 av 2
Förnyelse !
Postat: 11 okt 2007, 21:23
av GuzziKungen
Jag hade en diskusion med Distriktschefen Melina för
Piaggo och vi diskuterade om Guzzis framtid i Sverige.
För att märket skall kunna leva vidare i Svedala så måste
något hända med försäljningssiffrorna.
Och det går ju hand i hand med vårat intresse utav
världens skönaste hoj.
Nu sökes förslag på hur vi gemensamt skall kunna
lyfta upp hojen på mässan (2hjul) i vinter.
Något som får folk att hajja till och stanna lite extra
framför både klubbmonter och försäljningsmontern.
Så kom igen och knåda igång dom små grå mina kära gelikar
Ha dé
Postat: 11 okt 2007, 23:22
av Tobbe
Vi kan väl helt sonika rulla dit allt vi har och inta en hel byggnad på känt HD-manér
Klubbledningen iklädda bunnydräkter borde oxå kunna dra en del
Skämt åsido, jag säger återigen vad jag tidigare sagt:
- priset för Guzzi i Sverige är för högt
Vill man nå en större publik så måste nog dessväre priserna ner. Det är nog bara vi "fanatiker" som är villiga att betala, exempelvis, 140 tusen för en Griso m 90 hk när man kan få en betydligt effektstinnare japsare (oj där svor jag, sorry), för 90 tusen.
När dessutom uttrycket "Italiensk kvalitet" klingar precis lika tydligt i folks öron som "Italiensk design", så är de höga priserna ännu svårare att försvara. Sen må uttrycken vara sanna eller ogrundade, det är vad folk bildat sig för uppfattning, som spelar roll där.
Postat: 13 okt 2007, 14:26
av Bengt C
Prio1: Det är en förutsättning att Guzzi skaffar sig en betydligt högre marknadsnärvaro om de ska sälja några hojar över huvud taget. Om du går in i en MC affär, ska du helt enkelt finna (flera stycken) Guzzi där. Så är det inte idag. Hur ska folk kunna komma på tanken att köpa en Guzzi, när de inte ens känner till att de existerar? För mig är Guzzi ett vanligt och mer förekomande fabrikat än t.ex. Moto Morini. Bägge fabrikaten är antagligen ren fiktion för vanligt folk.
Prio2: Om sedan en potentiell köpare råkar få intrycket att Guzzi faktiskt finns. Ja då kan man fråga sig hur denne reagerar på dagens modellnamn. Gris och Norge! Men herrejävlar, det kan ju inte rimligen tilltala någon. Jag kan iofs inte förstå att det går att sälja en hoj som heter något så löjligt som Monster. Kanske är Monster något bättre än Gris, trots allt. Men sedan, Norge?? Går ju knappt att prata om:
"Jag har köpt en Moto Guzzi Norge"
"Ska du åkta till Norge med din Moto Guzzi?"
"Nej, Moto Guzzi Norge"

"...vadå, heter raggarbrud motoguzz i Norge??"
Man kan helt enkelt omöjligt komma til slutsatsen att dagens modellnamn är genialiska.
Jag har märkt att Guzzi i sin reklam försökt spinna på "ett av motorcykelhistoriens mest omsusade varumärken" eller något liknande. Så kan man inte heller göra. Man bygger inte en varumärkesimage på det sättet. Varumärket ska vara hype, man ska inte behöva säga att det är det. Man ska heller inte försöka spinna på racingframgångar på 50-talet eller något annat som är helt irrelevant för dagens köpare.
Även om jag själv har svårighet att motivera över 40-50.000 kr för en hoj, finns det många som köper för flerdubbla det beloppet. Kan man få dessa personer att intressera sig för Guzzi, går det antagligen att ta 140.000 kr för en hoj, utan att innehållet motsvarar prislappen fullt ut. Kolla bara på Harley.
Personligen tycker jag karaktär, låga reservdelskostnader och billig försäkring är viktiga egenskaper hos Guzzi. Till detta bör man leverera, och även påpeka, god kvalité och korrosionsbestädighet. Jag är 42 år. En 25-åring prioriterar annorlunda. Kanske är det omöjligt att sälja luftkylda, tvåcylindriga motorcyklar med kardan till dem? Oavsett vilket, är det omöjligt att sälja utan marknadsnärvaro.
Postat: 13 okt 2007, 15:33
av GuzziKungen
Tack Bengt för ditt svar.
Visst kan modelnamnen skapa visst problem, men det
var nog ingen Svensk som fick döpa modellerna Griso,Norge lika lite
som det var någon Svensk som döpte en Toytamodell till FITTA
Historien bakom Norge är Italienarnas nostalgi för landet i norr
efter deras resa dit på hedenhöstalet, möjligen gynnar det försäljningen
i Italien och Norge men knappast i Sverige.
Men närvaron av Guzzi önskar jag detsamma med , tyvvär så
kan det bli lite av moment 22, få sålda Guzzi = dåligt kapital att
satsa med.
Med en rätt satsning så skulle säkert trenden vända och det är där
vi skulle behöva hjälpas åt att komma med förslag.
Ha dé
Postat: 13 okt 2007, 20:46
av Raz
Antingen har jag aldrig sett reklam för Moto Guzzi i Sverige, eller så är den så sällsynt att jag inte minns det. Oavsett vilket så är det ju ett problem. Jag kan utan vidare rabbla 14 namn på dambindor eller ännu fler tandkrämssorter som jag aldrig köpt. Det beror ju på att de fullkomligen överöser mig med reklam för dessa. Något mellanting kanske vore att föredra.
Lägre priser vore väl bra men kanske inte möjligt. Jag tror att ett större problem är förtroendet för märket, både vad gäller respons på garantiärenden eller helt enkelt att man kan lita på att det går att köpa reservdelar eller få service utan att sätta hojen på släp och åka 80 mil.
Postat: 17 okt 2007, 14:13
av CharleyHarley
Av någon av mig oförstålig anledning lyckades Harley göra en omodern motorcykel åtråvärd och populär igen. Guzzi skulle kunna göra det samma med sina tourers och cruisers som dessutom redan är bra, snygg och fulländad är Vintage, men man bör då spola de vulgära fransarna och glittret och weekendknuttar, och istället vända sig till smakfulla och motorcykelintresserade villa och radhusägare som inte vill bli förväxlade med tatuerade, långhåriga outlaws. Guzzis nästan obefintliga image spretar åt alla håll, pålitlig polis-och armecykel och gamla racing framgångar till skillnad från Harley´s. Många nyblivna Harley förare åker inte så mycket, men gärna korta skrytturer tillsammans, altså är det en social grej. Guzzi´s image bör vara att det är coolt att åka mycket och långt. Man skulle också kunna minska modellutbudet? Sportmaskinerna är för stora, tunga och är egentligen med moderna mått mätt avklädda tourers med obekväm körställning. Jag skulle vilja se en lättare, mindre 850-1000cc med vevaxeln på tvären, OHC, vattenkyld, kedjedrift, som fritidssport för den stilfulle europén, med billig märkesförsäkring. En cykel att tävla med i klubbmästerskap? Superbike? Har Guzzi råd med det?! Hur många mer cyklar kommer Ducati att sälja nu när de vunnit allt i motoGP!? När jag diskuterat mc köp med min son och syskon barn och andra ungdomar, har Guzzi köpet aldrig blivit av pga "det är en veterancykel,", för tung, klumpig och dyr i förhållande till prestanda, bland ungdomar jag känner har den ingen skryt eller status faktor alls, inte någon slags image utom "schysst veteran hoj, kanske häftig när du var ung!" och "om den är så bra, varför står den så ofta isärskruvad i garaget!". Kardan driften känns kuslig och skapar en för lång tillvänjnigstid för nybörjare, och har inget att göra på en modern sporthoj, servicevänligt javisst men det är bara ett bra argument för tourers och cruisers. BMW och Triumph cyklar säljs till yngre mycket pga märkesförsäkring. Enda sättet att äga en motorstark cykel och ha råd att försäkra den fullt. "Besjälade" motorcyklar skrämmer bort fler teknik-intresserade människor än det lockar.
Det var roligt att leka marknads analytiker- och kanske intressant för Guzzifans att en kritisk person yttrade sig ...igen.
Se där...
Postat: 17 okt 2007, 14:56
av Nicke
Kul att se dig här igen!
Trodde att du kanske hittat några andra fanatiker att hetsa.
Ha det
Postat: 17 okt 2007, 15:20
av CharleyHarley
De e roligare hos Guzzi!
det är dessutom mitt förslag i slogantävlingen jag nu startar.
Hmmm...
Postat: 17 okt 2007, 16:50
av Nicke
Jasså, du vill ha en egen?
Det skulle kunna vara en slogan oxå.
Hejs
Postat: 17 okt 2007, 18:29
av CharleyHarley
Med tanke på vad Bengt sa om språk förbistringen med namn på maskinerna.
-Det blir roligare med en egen Guzz!
Ciao
Postat: 17 okt 2007, 20:58
av GuzziKungen
Charley, jag skrev värdens längsta inlägg till din kritiska
marknadsanalys, men som dataklant så gick det upp i rök
Så jag försöker mig på en kortare version.
Det STORA problemet är att folk tror att Guzzi är densamma som för tjugo år sedan
Man tror att dom är klumpiga , hissar som gamla scaniavabisbussar (det är svårt att känna någon hissning i en modern Guzzi)
och att kvaliten är som den var på 80talet.
Men vi som KÖR nyare Guzzi vet bättre, men
det når inte ut till gemene man.
Dessutom så använder man ny teknik på hojar som har retrolock
något som inte Guzzi direkt är ensamma om idag.
Vad jag schockades lite av var din teori om "själen" på hojen , att
det skulle avskräcka, kan det vara så? (själv är jag förblindad och
nästintill religös i mitt dyrkande

)
Fler inslag och gärna kreativa idér efterlyses

, bara tyckande däremot
leder ju inte så långt.
Ha dé
Postat: 19 okt 2007, 11:33
av CharleyHarley
Hej Guzzikungen, fortsätt vara den du är. Det är kul och underhållande.
Challe "Tvärvigg"
Re: Förnyelse !
Postat: 04 maj 2008, 21:07
av Bengt C
Som jag skrev tidigare; Guzzi kommer aldrig att öka sina försäljningssiffror i Sverige om man som köpare inte får ett intryck av att de faktiskt finns maskiner att köpa. Inte nog med att man inte hittar dem i MC affärer. De finns inte ens på nätet.
Kollade runt för att försöka begripa vem som är generalagent numera. Gick via Guzzis sida i Italien. De refererar till ett tiotal företag i Sverige men klantigt nog är det inte klickbara länkar. Googlade och fan exempel på att de angivna återförsäljarna inte alls nämner att de säljer Guzzi på deras websida. I något fall möts man av bilden av två utombordare. Det finns mopeder och annat tjafs, men inte en Guzzi så långt ögat når.
Biscaya har numera updaterat sin sida så att man faktiskt kan tro att de säljer Guzzi. Bra! Men jag ser att de nya modellerna, som annonserades för ett halvt år sedan, t.ex.
V7 Classic fortfarande inte ens har ett pris att förhålla sig till.
Om jag rent hypotetiskt satt här med en hög surt förvärvade pengar och skulle köpa en ny motorcykel så framstår Guzzi som ett i hög grad icke existerande altenativ. Alla diskussioner om märkets "själ" och annat blir helt underordnat. Det finns ju över huvud taget inte på Svenska maknaden!
Re: Förnyelse !
Postat: 04 maj 2008, 23:11
av Raz
Ja för inte länge sedan när jag läste om britter som inte bara beställt utan också fått sin Stelvio levererad, så kollade jag på motoguzzi.se om jag kunde se nåt pris. Nada. Modellen nämndes inte ens. 2007 års prislista fanns dock.
Idag kan man faktiskt hitta en uppdaterad prislista:
http://www.motoguzzi.se/Prisliste%20Mot ... 202008.pdf
135.000 för en Stelvio... 160.000 för en Norge, då med väskor.
BMW R 1200 GS kostar ungefär som Stelvion. En V-strom 1000 kostar bara 100.000 kr.
Honda CBR 1100XX kostar 112.900 utan väskor.
En Hayabusa kostar 138.000 kr. Den är inte jämförbar med någon av de ovanstående men jag trodde nog att en sån skulle vara jävligt mycket dyrare än en Norge!
Re: Förnyelse !
Postat: 04 maj 2008, 23:55
av Nicke
Honda tillverkar fler hojar var dag än vad Guzzi bygger på ett år.
Klart att produktionsfaktorerna påverkar prisbilden.
De europeiska tillverkarna kan inte konkurera på Japanernas banor utan måste förlita sig på sina egna starka bitar. Det är enda chansen för dem att överleva.
Priset och prestandan är planhalvor som Guzzi aldrig kan vinna på.
Vad jag kan tycka är anmärkningsvärt när det gäller prissättningen är att generalagenten går ut med kampanjpriser som är flera tiotusentals kronor billigare i slutet av säsongen.
Om jag betalt fullpris för en hoj och andrahandsvärdet torpederas av sådana tilltag tre månader senare så skulle jag bli rätt förbannad och tveksam till att köpa en ny hoj av det fabrikatet i fortsättningen.
Ni har väl sett att Honda säljer en "italienhoj". Det är väl ett försök av dem att vinna även den sista lilla sektorn på den allt mer likriktade spelplanen...