Sida 1 av 1

Mc Museum Ölprovning

Postat: 15 jan 2008, 21:09
av Guzzikjelle
Hej!

Lördagen 2/2 blir det en resa till Nyköping med besök på Sörmlands Museum och Nils Oscars bryggeri.
Det är trevligast att åka tåg men tyvärr har vi inte så många avgångar att välja på.

8.00 från Cst och framme i Nyköping 9.02 är lite tidig och nästa avgång är 10.40.
Hem går det 15.16 från Nyköping, framme Cst 16.20. Lite tidigt och nästa går 18.10 Cst 19.20.

Så jag föreslår 10.40 från Cst (Stockholm C) framme i Nyköping 11.40. Kostar f.n. 107 kr/just nu 2 klass.
Och hem åker vi18.10 från Nyköping framme Cst 19.20. Kostar f.n. 67 kronor/just nu 2 klass.
http://www.sj.se/

Museet är gratis och är öppet 11-17 och ligger vid Nyköpingshus. Där finns många trevliga hojar bl.a. Black Shadow, 69 Bonneville, Commando, B33, Bullet och andra sevärda hojar. Jag tror det fanns nåt Italienskt också förutom Tyska och Amerikanska.

En ölprovning på bryggeriet kostar mer pengar än vad vi orkar med så jag fixade en liten specialvisning som kostar "nån hundring" per skalle. Tar väl runt en timme och det är mer ölprovning än hinka mängder. Vi ska få smaka direkt från lagertank också.

Åker vi hem med sextåget hinner vi äta innan. Kanske Fish & Chips med Pommes Frites på OT?

Jag vill gärna veta vilka som åker med för ölprovning men sedan blir också biljetterna på tåget dyrare ju senare man köper. Lämpligast är att någon som åker från köper biljetter så vi får sitta tillsammans. Detta är ett förslag från några vänner i Trajaklubben. Svar till undertecknad