Värmehandtag

Ställ dina teknikrelaterade frågor här

Moderator: Moderatorer

gope
Nykomling
Inlägg: 2
Blev medlem: 13 mar 2008, 20:12

Värmehandtag

Inlägg av gope »

Nu börjar det närma sig vårpremiär och i år tänkte jag inte frysa om händerna. Har kollat lite på värmehandtag. Guzzi har ju egna, men de är dyra - 2000:-. Det finns ju betydligt billigare alternativ. Är det nån som har erfarenheter att dela med sig av? Är Guzzis värda pengarna eller är det lika bra att ta en billigare "pirat"? Värt att tänka på vid montering?
Guzzikjelle
Kassör & Medlemsregistrator
Inlägg: 1205
Blev medlem: 01 apr 2007, 19:18
Mina motorcyklar: Mina olika Guzziss V50 -78-84 850 T5 -84-97 V10 Centaruro -97-2006 Griso 1100 -06--- NTX 750 1990 numera V85 TT Övriga får väl inte nämnas?
Ort: Österbymo

Re: Värmehandtag

Inlägg av Guzzikjelle »

Det duger med lite billigare än Guzzisoginal :lol:
Guzzikjelle/Kassör
Medlemregistrator
Användarvisningsbild
Raz
GuzziFanatisk
Inlägg: 1113
Blev medlem: 14 mar 2007, 03:44
Mina motorcyklar: 1200 Stelvio NTX 2012 (till salu)
V85TT 2023
Ort: Brottby

Re: Värmehandtag

Inlägg av Raz »

Jag har ingen egen erfarenhet men jag gjorde lite "research" en gång när jag funderade på att köpa. Och då stod det i nåt test att man ska välja en sort som inkluderar isolering för vänsterhandtaget, för annars måste den sidan i princip värma upp hela styret! På andra sidan blir ju gasrullen lite isolering. Det skulle jag aldrig ha kommit på själv men det låter ganska rimligt när man hör det.
#2628
Alive and ticking
The world is my dyno!
Hojan
Nykomling
Inlägg: 1
Blev medlem: 16 mar 2009, 16:12
Mina motorcyklar: California Stone -05

Re: Värmehandtag

Inlägg av Hojan »

Hej,

jag satte på värmehandtag i höstas, fick dom monterade på Guzzicenter i Veddesta. Tror det gick
på runt 2000. Funkar finfint, värmer bra och torkar blöta handskar.

Men, de är lite för små! Rullarna är kortare än original, så det blir en liten glipa mellan rullen och "klossen"
på slutet av styret. Har inte hunnit köra så mycket än så jag har inte riktigt hunnat störa mig på det,
men jag misstänker att de blir lite för små och att de inte är lika bekväma vid långkörningar.
Nån med liknande erfarenhet?
Användarvisningsbild
cumber
GuzziFanatisk
Inlägg: 155
Blev medlem: 22 jan 2008, 19:21
Mina motorcyklar: Moto Guzzi Stornello 125 -71
Ort: Västerås

Re: Värmehandtag

Inlägg av cumber »

Hade värmehandtag på min förra mc. Den typ, med reostat, som Lelles har på sidan 56 i sin mc-katalog. De fungerade alldeles utmärkt. Enkla att montera. I mitt fall så stal jag lite ström från kabeln till parkeringljuset. Då riskerade jag inte att de skulle vara på hela tiden. Och ljuset är man ju ändå tvungen att ha på.
Cumber
Stornello 125 -71
Skriv svar