Sida 1 av 1
Sprängskisser
Postat: 15 feb 2008, 01:14
av Nicke
Vassego, här serveras sprängskisser för plenty of Guzzis (och andra mindre intressanta märken oxå...)
http://www.oemmotorparts.com/oem2.asp?M=Moto_Guzzi
Re: Sprängskisser
Postat: 15 feb 2008, 02:05
av Raz
Den är jättebra förutom att de inte kör med Guzzis artikelnummer. Dock kan man söka på sådana. De är extremt dyra också men som sagt det är väldigt bra med alla sprängskisser.
Postat: 20 feb 2008, 20:00
av Teijo
Bra link, men saftiga priser, exempel u-joint +6000sek!!!!!

Postat: 20 feb 2008, 20:40
av Raz
Teijo skrev:Bra link, men saftiga priser, exempel u-joint +6000sek!!!!!

Ja när jag gjorde en jämförelse i november kostade en Valeo typ 7.000 kr... och en 'throttle body assembly' kostade typ 25.000 SEK. Gulp.
En kamkedja kostade dubbelt så mycket som hos Stein-Dinse.
Postat: 20 feb 2008, 21:30
av -ah
Tack för länken i alla fall. Jag tillät mig att vidarebefordra den till ett par andra fora på andra sidan pölen där dom väckte entusiasm.
Nu behöver man ju inte handla hos dessa holländare baffat dom tillhandahåller en jättebra reparationsbok....
(-däremot kostar en US$ så lite idag att det är mycket att tjäna på att handla därifrån, i synnerhet om man inte har brått och dessutom kan få avsändaren att skicka innehållet som en värdelös gåva från en kär vän)

Nedrans...
Postat: 21 feb 2008, 16:03
av Nicke
Sluta genast upp med det där!!
Jag tror att någon vill med mig skämta aprillo!!
Jag kommer banne mig in på alla olika modeller utom just Daytonan (för någon vecka sedan funkade det...)
Hilfe! Har ni samma fenomen hos er eller är det lokalt överjävligt bara här hos mig??
Re: Nedrans...
Postat: 21 feb 2008, 17:54
av Raz
Nicke skrev:Jag kommer banne mig in på alla olika modeller utom just Daytonan (för någon vecka sedan funkade det...)
Hilfe! Har ni samma fenomen hos er eller är det lokalt överjävligt bara här hos mig??
Samma hos mig för ett par dagar sedan.
Postat: 22 feb 2008, 17:31
av Teijo
Så där ja,, fick priset på den original knutkorset, (U-joint) och verkar den där +6000sek skitbilligt. Inte att det finns fel på min, rent nyfikenhet bara.

Re: Sprängskisser
Postat: 14 apr 2008, 00:48
av archie