Sida 1 av 1

varför läcker den olja??

Postat: 26 jul 2010, 21:06
av Nestor89
Tjena
Jag har en 1000sp som är ny renoverad, nya packningar osv.
När jag startar hojen går den hur fint som hels men efter en 30-60sek så börjar det rinna olja mellan motor och växellåda, och då menar jag verkligen att det rinner. Vad kan detta vara? någon som har någon ide??

Re: varför läcker den olja??

Postat: 26 jul 2010, 22:12
av Janne G
Ush då, första frågan är om det är motor eller växellådsolja? Jag har aldrig rivit i min men var med om att vevaxelpackningen på en BMW gav med sig p.g.a. för mycket olja i motorn och tryckte ut den på kopplingen. Inget kul när det hände i Belgien och jag bodde i Sundsvall. Du får säkert träffsäkrare frågor av erfarnare forummedlemmar strax.

Re: varför läcker den olja??

Postat: 26 jul 2010, 22:16
av Nestor89
ja just det ja. oljan som kommer är motor olja

Re: varför läcker den olja??

Postat: 26 jul 2010, 23:02
av special
Den som plockat ihop motorn åt dig vid helrenoveringen kan ha felmonterat alternativt skadat packboxen i bakre stödlagret för vevaxeln.
Det är en av få detaljer man kan misslyckas med när en storblocks-Guzzi skall monteras. Samtidigt en ytterst vital del av motorn. Mängden olja i tråget är egalt, det är trycket från oljepumpen som söker frihet.
Reklamera, gör om. Byt verkstadsmek..

Re: varför läcker den olja??

Postat: 05 sep 2010, 17:06
av Teijo
Enda möjlighet är just bakre packbox för vevaxel, om oljan kommer ut från kopplingshusets lilla hål, där nere. Shit happens,
av med lådan och riva koppling. :cry:

Re: varför läcker den olja??

Postat: 07 sep 2010, 08:02
av Rolf Halvorsen
Ved oljelekkasje fra motor kan feilen være:
1 - Fra bakre støttelager for veiv. Veiven kan ha et slitt spor slik at ny simmerring ikke tetter. Må slipe veiven.
2 - Fra baklokket bak kamakslingen. Må lodde lokket fast til huset. Eller bruke tettemiddel.
3 - Fra oljeretur-røret, det tynne. Skade på røret eller lekkaske i bunn der røret går inn i motoren.
4 - Fra oljedamp-røret, det tykke. Lekkasje i papirpakning.
5 - Sprekk i motorblokka.

Ved oljelekkasje fra girkasse kan feilen være:
1 - Slitt spor i bosset slik at ny simmerring ikke tetter.
2 - Sprekk i girkassehuset.
3 - Mangelfull tetting rundt den lange tynne støtstanga for clutchen.

La oss få vite resultatet. Rolf (+47 950 20 006)