Sida 1 av 1
Ingen gnista!!!
Postat: 05 maj 2011, 21:36
av johan
Hej
Har en kompis som har en 1100i sport -96.
Han berättade att han kört på bana, allt funkat perfekt,packade hojen i skåpbilen och åkte hem.
Dagen efter, ingen gnista på båda cylindrana .
Någon som har tips om vad som hänt??
Johan.
Re: Ingen gnista!!!
Postat: 05 maj 2011, 21:51
av Nicke
Jag säger som jag alltid brukar: Byt stiften!
Hård körning på banan kan säkert ha fått dem att tappa gnistan, när de väl fått cola ner en aning.
Re: Ingen gnista!!!
Postat: 05 maj 2011, 23:44
av Guzzi-Leif
Brytare eller elektronisk tändning på en sådan mackapär?
Några säkerhetsbrytare?
Re: Ingen gnista!!!
Postat: 06 maj 2011, 12:08
av ekoxen
Instämmer med Nicke. Lite mager blandning gör dem lätt överhettade, ett typiskt kännetecken är att de blivit vitfärgade. Även om han inte kör så hårt till vardags är det (om det nu är problemet) nog läge att se över mappningen. En Autobahnresa kan sannolikt resultera i samma sak, och kanske mer skador eftersom det är konstant "påslag" då.
Micke
Re: Ingen gnista!!!
Postat: 06 maj 2011, 12:47
av Robban
Sitter reläerna fast som de ska?
Re: Ingen gnista!!!
Postat: 09 maj 2011, 23:20
av johan
Tack för svaren ,kan medela att han har kollat att tändhatarna sitter på,och ingen "loppa" på stifften
Skämt o sido,problemet sitter nog lite djupare
Ingen spänning fram till spolarna.
Och en felkod fån boxen 3;2 betyder tydligen något fel på " insprutsventilen" ( fritt översatt)
Frågan är om det felet kan klippa elen till spolarna?
Tips ???
Johan
Re: Ingen gnista!!!
Postat: 12 maj 2011, 22:54
av ekoxen
Började fundera efter vårt snack i em ...
Felkod 3:2 innebär enligt den engelskspråkiga rephandboken "Error on injector 2".
Först av allt, mäter han spänningen till tändspolarna mot jord eller mot andra polen på spolen? Man måste mäta mot jord, spolens minuspol är bara jordad under spolens uppladdningsfas (en kort stund innan varje gnista) och troligen inte alls förrän motorn dras runt.
Om jag tolkar schemat rätt (naturligtvis stämmer inte numreringen på komponenterna) är det så här:
52 i schemat är ett relä som skall få spänning (vit/röd kabel) från tändningslåset via stoppknappen vid gashandtaget. Det verkar jordas i ECU:n.
Det relät matar tändspolar (51) och insprutare (54, borde det vara) samt bränslepump enligt boken. För att ECU:n skall kunna diagnostisera insprutarna måste de få spänning direkt man vrider på nyckeln, alltså skall relät dra direkt när kontrollamporna tänds. Däremot är det inte omöjligt att det släpper efter några sekunder (ECU:n kopplar från jorden till relät) om man inte startar motorn, för att inte prylarna skall vara spänningssatta i evigheter om man inte vrider av nyckeln efter startförsök.
Felkoden skulle ju kunna stämma om spolarna och insprutarna inte får spänning (fast det borde bli felkod för andra insprutaren också, men det är ju Magneti Marelli så man vet kanske inte säkert). Han kan ju kontrollera matningen till insprutarna också, med lossade kontakter. Ena anslutningen på bägge insprutarna borde få spänning när man vrider om nyckeln, mätt mot jord. Den andra anslutningen går till ECU:n och jordas där. Det kan ju faktiskt vara kabelbrott mellan insprutare och ECU, vilket kanske får ECU:n att "stänga av" relät . Men den borde ju försöka igen varje gång man vrider om nyckeln, så relät borde aktiveras en kort stund i alla fall. Det är lite marigare att hitta igen vilket stift i ECU:ns kontakt insprutarna är kopplade till, för att kontrollera även de kablarna, men inte alls omöjligt. Fast i kväll hinner jag inte mer, arbetsdag i morgon.
Det är inte lätt att förklara allt på distans. Du och/eller han är välkomna att kontakta mig. Förstår att cykeln inte finns här i Gbg, annars hade jag kunnat direktassistera med felsökning, det är en intressant och lärorik utmaning.
Micke
Re: Ingen gnista!!!
Postat: 12 maj 2011, 23:32
av Raz
Surrar soppapumpen i någon sekund när man slår på tändningen? Endast under den sekunden har tändspolar och spridare +12 (från "power relay") också om man vill mäta. Sedan är det mesta strömlöst tills startmotorn går.
Snurrar inte soppapumpen alls så ligger felet i boxen eller power-relät. Men om den gör det, och ingen gnista, så kan det vara kamaxelgivaren som sitter på vänster sida framför cylindern högt upp på motorblocket. Får inte boxen någon hint om övre dödläge så blir det ingen gnista (och ingen soppa heller för den delen). Men då borde det nog triggat någon felkod.