Sida 1 av 1

Norge 1200 2 ventilsvarianten

Postat: 21 sep 2015, 15:53
av DeThomaso
Halloj
Jag är på G att köpa en Norge 1200 av den första varianten. Någon som har synpunkter på den och vanliga problem?
Thomas Nyvell

Re: Norge 1200 2 ventilsvarianten

Postat: 23 sep 2015, 17:28
av musse
Hej har kört Norge nu i snart 9000 mil utan några större problem förutom ett litet elektronikfel som tydligen reparerat sig själv då det inte uppstått de senaste månaderna.Den startade inte ibland när man tryckte på knappen men kunde ibland starta av sig själv bara tändningen var på.Jag drog ett System direkt från batteriet till startreläet att använda i nödfall.I övrigt en kanoncykel men kolla att körställningen passar för det går inte att ändra på ett jävla dugg. Det är det ända jag har att klaga på.

Re: Norge 1200 2 ventilsvarianten

Postat: 23 sep 2015, 18:05
av Stuper
Hej,
Har också en Norge 2010 års. Har råkat ut för ungefär detsamma som Musse. Hojen startar men stoppar inte när man stänger av. Istället fick jag använda dödarknappen. Motorn stoppar men
ECU´n jobbar vidare i det tysta men displayen skvallrar att allt inte är står rätt till. Slår man till nyckeln går motorn direkt utan att använda startknappen.
Jag har tänkt så här: Detta händer bara efter tvätt och enda stället högohmigt nog för att leda tvättvatten är ju i tändningslåset så numera tejpar jag över nyckelhålet före tvätt. Det hjälper tydligen. Nyckelhålet är ju försänkt så det samlas förmodligen vatten där.
PS. Det tar tre dygn för låset att torka den naturliga vägen.

Ett annat problem var statisk elektricitet som fick ECU´n att flippa ur vid flera tillfällen. Uppladdningen kom från spjällhusen som är gummiupphängda och saknade jordning. Efter jordning till chassit försvann alla problem. Kolla med Ohmmeter.

Mvh Sture P.

Re: Norge 1200 2 ventilsvarianten

Postat: 01 okt 2015, 20:41
av DeThomaso
Jag tittar efter vilken Power Commander som skulle passa en Norge av 2006 års modell men hittar ingen så tidig. Finns det någon som har en länk till någon som säljer såna till den årsmodellen?