Skall bli spännande tämja denna fullblod. Behöver dock lite plats i garaget så ännu finns det chans att ta över röda-vita pärlan
Sir Jari
Moderator: Moderatorer
Kolla på "FEJAN" om du har Jari på vänlistan.Guzzikjelle skrev:Törs du inte avslöja vad skönheter är för någoteller skall du utlysa en tävling om vad det är du skall hämta???
Ojojoj , det där kunde sluta riktigt illa.Jari skrev:Nu har min pärla äntligen fått sällskap.
Denna Italienska skönhet har fått träffa den andra donnan.
Men det var nära att det inte vart så.
Efter 80 mils körning från Kolmården så höll det på att ta stopp endast 3 km hemifrån.
I en 90 graders kurva på grusvägen kommer det en stor skotare med full lass och ska köra över vägen. Jag har solen rakt i ögen när jag upptäcker denna enorma traktor.![]()
![]()
![]()
Jag tvärnitar givetvis med följd av att jag får sladd på rullgruset. Skotaren fortsätter över vägen för det är nog inte så lätt att få stopp på en 20 ton tung traktor. Jag tar sikte på diket på vänster sida och tänker att det var det jag fick se av denna fina pärla (rosson). Det jag hann tänka var alltså inte mig själv utan hur ska det gå för hojen (reptilhjärna??)![]()
![]()
.
Men då ser jag att jag har en liten lucka mellan traktorn o diket vilket jag lyckas hitta av o hinner förbi. I backspegeln ser jag att skotaren kör bara vidare o får stopp strax efter att den passerat diket.
Jag börjar tro att detta var en slags "uppkörning" inför en högre makt för att kolla om jag är duglig förare för denna Guzzi, Hasse hade du något med detta att göra????.
Låt om hoppas att detta var bevis nog för ett fortsatt bra äktenskap.
En överlycklig Sir Jari![]()
![]()
Köp nu för tusan bara inte något mer av Hasse!Guzzikjelle skrev:Du verkar ha plats för flera i ditt rymliga garage