Det kan dröja mellan 1-2 veckor från det att betalningen inkommit på kontot till det att ni får ert lott-nummer.
Detta beror på att vi, av effektivitetsskäl, behandlar ärendena i "klumpar" och att dessa måste genomgå två
par händer. Ha överseende!
2008-12-07: Uppmaning
Vi har fått in ett antal lott-betalningar som vi inte kan koppla till någon anmälan varken inkommen via post eller mail.
Känner ni på er att ni är en av dom, så vänligen skicka även in en anmälan, i enlighet med instruktionerna för lotteriet!
Mailadressen är v7-lotteriet@guzziclub.nu
*****************************************************************************

För endast 150 kronor har du 1/500-dels chans att bli den lycklige ägaren till en splitter ny Guzzi.
Så här gör du:
Senast den 31 december 2008 måste du ha betalt in 150 kronor + din medlemsavgift för 2009 på klubbens postgiro: 92 11 67-3. Dessutom skickar du ett mail till:
v7-lotteriet@guzziclub.nu där ska du ange ditt medlemsnummer, dina adressuppgifter och berätta vad du har för motorcykel. Vi vill också att du berättar vilka Guzzis du tidigare ägt. Inom kort därefter får du ett svarsmail med ditt lottnummer som du fyller i rutorna på din lott. Den som inte har tillgång till en dator kan istället skriva ett brev med motsvarande uppgifter till kontaktmannen och får då sitt lottnummer med vändande snigelpost. Ange också i ditt svarsmail/brev ifall du är intresserad av ytterligare lotter.
Observera att endast en lott/familjemedlemskap finns tillgänglig och totalt bara 500 stycken.
Överblivna lotter:
Eventuellt överblivna lotter kommer att erbjudas till nya som gamla klubbmedlemmar under MC-mässan i Stockholm, den 22-25 januari
Alla intresserade kommer att kunna teckna sig för dessa överblivna lotter under mässan. Fördelningen sker efter mässan genom utlottning och under denna har intresserade medlemmar utan tidigare lott företräde. Finns det lotter kvar efter mässan fördelas dessa enlig principen först till kvarn bland dem som föranmält intresse av ytterligare lotter.
Det kommer att finnas möjlighet att njuta anblicken av det förnämliga priset under mässan, då den kommer att finnas uppställd i vår monter C:10:50.
Dragning:
Så snart alla lotter är slutsålda kommer dragningen att ske. Det kommer att bli en spännande händelse som pågår under två veckors tid. Den lycklige vinnaren kommer att utses genom slutsiffran i jokernummerdragningen under tre på varandra följande lördagar. Den första veckan avgör vilken hundratalssiffra som vinstlotten har. Helgen därpå avgörs vilken tiotalssiffra, och därmed vilka tio personer som fortfarande är med i leken. Därefter återstår en synnerligen spännande vecka för de lyckliga få, innan det avgörs vem den slutlige vinnaren är.
Observera att eventuell vinstskatt betalas av vinnaren.
Mer information om dragningen kommer i Giornale nr 1-2009.
Priser och sponsorer:
Vi vill tacka Guzzi Center och Itago som välvilligt ställt upp med en V7 Classic till ett fördelaktigt pris vilket möjliggör detta lotteri. Vi skall försöka få fram sponsorer till nio tröstpriser för dem som inte har turen med sig ända fram till slutet.
Missa inte chansen att bli den lyckliga ägaren till en ny
Moto Guzzi V7 Classic.
OBS! Bilden visar en V7 Café Classic, ej säkert att priset blir en sådan modell.
Välkomna med i den spännande nedräkningen och lycka till, önskar!
Moto Guzzi Club of Sweden