Vill veta

Forum för allt som rör Moto Guzzi och klubben

Moderator: Moderatorer

H-O
GuzziFanatisk
Inlägg: 131
Blev medlem: 28 sep 2009, 19:19
Mina motorcyklar: V85 TT 2019
NV 36 1953
I lagens ögon också dessa små MC:
9 Zündapp
3 Kreidler
Ort: Ullånger

Vill veta

Inlägg av H-O »

Hallå alla Guzzifantaster. Har några frågor att ställa, kanske fel forum egentligen för
ni är väl lite partiska :mrgreen:

Var å testade en Bellagio hos nordimotor å den föll mig i smaken. Jag ägde en 850T i
min gröna ungdom på 70 talet sen har det varit japs å Bmw å nu åker jag Harley sen -89.
Hur är det med driftsäkerhet,kvalitet på lack/krom osv nuförtiden?
Många av er har väl hunnit med många tusen mil på många år så ni vet.
Vad som slog mig direkt när jag såg Bellagion var att några skruvskallar som höll blinkers-
glasen var full av gravrost :shock: Även lite ytrost nertill på ena backspegelarmen.
Blev lite tveksam där, en demohoj -08 (180mil) ska väl inte behöva se ut så.
Min nuvarande Harley har jag kört 7600mil med å den ser ut som ny. Det enda som har spökat
på den är en tempgivare.
Så nu vill jag ha ärliga synpunkter från er alla. Kanske blir det en MG ägare till i norrland
till våren. :D
Användarvisningsbild
GuzziKungen
Vice President & Do 12 (Dalarna)
Inlägg: 1619
Blev medlem: 04 sep 2007, 21:48
Mina motorcyklar: MG V11 -02 (Bellezza)
MG Stornello -71(Storne)
Har ägt:
MG California (Fetguzzin)
MG Nevada
Ort: Järfälla

Re: Vill veta

Inlägg av GuzziKungen »

Visst är jag partisk ,men då ska du veta att jag även kör yammaha och suzuki.
Min Guzzi (Lemans -02) har haft några mindre fadäser men inget allvarligare ,detsamma gäller mina
tidigare Guzzin (Nevada & California).
Kromet på Californian höll ok kvalitet ,men den förvarades alltid i garage mellan turerna.
Hojar oavsett märke tar stryk om dom står utomhus i regn och rusk , något som jag tippar
på att Bellagion har råkat ut för.
Bellagion har en förbaskat kul motor med hyffsad volym och kort slaglängd ,något som gör
hojen lite extra körglad.
Känn och kläm på hojen ett par ggr till sedan är du fast :mrgreen:
Välkommen till oss andra som gillar "ÖRNGOTT" :lol:
Med Vänlig Hälsning
eders Mc-instruktör och vice President i Guzziriket Sverige.
Ha dé
Användarvisningsbild
Tobbe
GuzziFanatisk
Inlägg: 2023
Blev medlem: 12 mar 2007, 16:33
Mina motorcyklar: Garaget:
- MG Griso 8V -13

Sålda:
- MG Nevada Club -97
- MG Griso 1100 cc -06
- MG V10 Centauro -99
- MG Dingo sport -64
Ort: Gammelbo

Re: Vill veta

Inlägg av Tobbe »

Jag har oxå lite rostiga skruvskallar, men vad gör väl en sån bagatell :D
Bromsvätskelocket är en annan skräpdetalj.

Hmmm det där var väl inte så partiskt, ändå :D
Med vänlig hälsning!
//Tobbe J
(Medlems-ansvarig MGCoS)
Användarvisningsbild
Guzzi-Leif
GuzziFanatisk
Inlägg: 581
Blev medlem: 01 aug 2009, 14:52
Mina motorcyklar: Guzzi genom åren: Stornello 125 (1974-76), 850 T3 Calif (1979-80), Calif II (1983-85), 1000 SP II (1985-86 o. 1987-2004!), 1200 Stelvio (2009-13), 1200 Stelvio NTX 2013-?
Ort: Karlstad

Re: Vill veta

Inlägg av Guzzi-Leif »

Japsen sätter standarden och det är där vår kravnivå ska ligga också, så klart!
Kom inte med "feeling", "hjärta", "överseende" och "tradition" om det ska bli några Guzzi sålda i framtiden!

Mina 80-tals Guzzi (en nyinköpt vardera av årsmodellerna 1983, -85 o -86) var utan anmärkning när det gäller ytbehandling och var mekaniskt helt tillförlitliga. Nej; på -85'an fick splinesdrevet på ingående axeln till växellådan bytas men det gick på garantin. -86'an hade jag kvar till 2004 och den var lika fin då som när jag köpte den ny.

Måste tyvärr säga att min Stelvio 2008 inte riktigt verkar vara av samma virke vilket är mycket förvånande. Jag har bytt en skruv till kåpglaset (felaktig ytbehandling med rost) och fått rostlösarpensla två skruvhål i övre motorfästena. Insidan av framaxeln och inuti baknavet har också ytrost. Dessutom väntar jag på en display eftersom originalet får tokfnatt ibland.

Mycket synd på extremt fina ärtor!
Bara att hoppas på en uppsträckning från ägarna och sedan skärpning nere på fabriken.


Sedan kan man ju undra varför inte återförsäljare och generalagent håller democyklarna i paradskick - är man o-sugen på att sälja eller??
M339 Leif Gustavsson, leg. tråkmåns i Karlstad
tokker

Re: Vill veta

Inlägg av tokker »

jag byte min HD till en lemans 02
Senast redigerad av 1 tokker, redigerad totalt 20 gånger.
Användarvisningsbild
franssos
GuzziFanatisk
Inlägg: 377
Blev medlem: 22 dec 2007, 02:50
Mina motorcyklar: Moto Guzzi Vintage-07
Moto Guzzi Nevada -03
Moto Guzzi Bellagio-13
Ort: varberg

Re: Vill veta

Inlägg av franssos »

Jag kör Guzzi sedan 15 år tillbacka och har inget allvarligt hänt med dom hojar jag har haft.
Många små grejer däremot som kan blir ganska iriterande till slut och detta i längden om man söker perfection är nog ingen bra alternativ
Vill man helt fel fria cyklar då det är bättre att satsa på ett annat märke ,om nu det finns ... :P
Guzzi Vintage-07 Guzzi Nevada-03 Guzzi Bellagio-13 .... in Guzzi we trust....
Användarvisningsbild
Tobbe
GuzziFanatisk
Inlägg: 2023
Blev medlem: 12 mar 2007, 16:33
Mina motorcyklar: Garaget:
- MG Griso 8V -13

Sålda:
- MG Nevada Club -97
- MG Griso 1100 cc -06
- MG V10 Centauro -99
- MG Dingo sport -64
Ort: Gammelbo

Re: Vill veta

Inlägg av Tobbe »

Felfria och oändligt gott gåendes motorcyklar?
Finns dom?

Fy sjutton så tråkigt och ospännande det skulle vara i så fall :lol:
Med vänlig hälsning!
//Tobbe J
(Medlems-ansvarig MGCoS)
Användarvisningsbild
Nicke
Il presidente, do 13 (Norrland)
Inlägg: 4139
Blev medlem: 21 feb 2007, 13:46
Mina motorcyklar: Moto Guzzi Le Mans III-83, M.G. Daytona RS-97, M.G. NTX 650-92, M.G. Daytona 1000-94, M.G. Airone-54, Monark 125 Touring Trophy Sport-76
Ort: Gällivare
Kontakt:

Re: Vill veta

Inlägg av Nicke »

I slutändan handlar det ju om helhetsbilden.
Det gäller att ställa sig frågan vad är jag ute efter. Somliga nöjer sig med hojar som gör sig bäst på parkeringsplatsen och är man nöjd med det är det väl ok. Själv skulle jag aldrig kunna prioritera bort körbarheten och mycket annat som Guzzin bjuder så bra. Jag gillar t.ex. att en hoj låter gott, men saknas det täckning för ljudet går det bort.

Toyota Avensis är en t.ex. ruggit bra bil som jag aldrig kommer att köpa oavsett vad bilprovningens statistik visar.

Jag har kört många tusen mil med mina Guzzis och inte behövt skruva med annat än sådant som jag själv orsakat, förutom servicen som jag alltid gör själv och slitdelar som virar och bromsklossar mm.
På daytonan rostar bultskallarna i ramplattorna på ena sidan av den enkla anledningen att vattnet inte rinner undan då den står uppställd på sidostödet. I övrigt har jag inte sett några fläckar på solen...

Testade Belaggion på höstträffen förra året och blev riktigt imponerad. Den var något helt annat än jag trodde. Förväntade mig en customhoj och fick uppleva en "bushoj". Skön motor, rapp i gången pga. den kortare slaglängden. Detta är motorn som skulle sitta på V7:orna!! (Fast då skulle de ju antagligen heta V9:or och det funkar väl förstås inte...).
Det som jag däremot saknade var en varvräknare, speciellt med tanke på den rappa gången.
Förutom det är den ju riktigt vacker, precis som många andra Guzzis betydligt vackrare i verkligheten än på bild.

Hoppas få hälsa dig välkommen i det norra Guzziträsket inom kort... :)
Ciao / Ne
Användarvisningsbild
geguzzi
Distriktsombud 1 (Skåne)
Inlägg: 1283
Blev medlem: 17 sep 2008, 20:28
Mina motorcyklar: GA:Hojar: Cresentcompakt 50cc med trim, HD 125cc Cagiva, Jawa 125cc, HD 1200FLH, Suzuki GT550 sprängde motor, Honda CB900 Bol d`or, CX500 custom , riktiga hojar LM1000 llll, California ll, Moto Guzzi Quota 1000, California lll, V75 Strada, Norge GTX 1200 och nu Stelvio NTX
Ort: Billesholm

Re: Vill veta

Inlägg av geguzzi »

hej!
har haft 3st guzzi alla gått ca 8000mil ingen med något stort problem som alla hojar och bilar man vet inte när man stötter på måndags xxxxxx :lol:
geguzzi
Region SYD, Ny inflyttad, Förvirrad.
H-O
GuzziFanatisk
Inlägg: 131
Blev medlem: 28 sep 2009, 19:19
Mina motorcyklar: V85 TT 2019
NV 36 1953
I lagens ögon också dessa små MC:
9 Zündapp
3 Kreidler
Ort: Ullånger

Re: Vill veta

Inlägg av H-O »

tokker skrev:jag byte min HD till en lemans 02 det ångrar jag bitert har aldrig haft så mycket problem med någon annan hoj. hastighetsmätare kass, växellåds ras hastighets mätaredrev kass, koplingsras,
hoppas att få iordning den under vinteren o då ska den säljas, annars blir det att skrota den o sälja i delar
:shock: Usch då, de där lät inte lovande att höra, får väl hoppas att du fått nåt
måndagsex efter en helg me allt för mycke vino tinto :D
Användarvisningsbild
Guzzi-Leif
GuzziFanatisk
Inlägg: 581
Blev medlem: 01 aug 2009, 14:52
Mina motorcyklar: Guzzi genom åren: Stornello 125 (1974-76), 850 T3 Calif (1979-80), Calif II (1983-85), 1000 SP II (1985-86 o. 1987-2004!), 1200 Stelvio (2009-13), 1200 Stelvio NTX 2013-?
Ort: Karlstad

Re: Vill veta

Inlägg av Guzzi-Leif »

Det som är viktigast för mig är att de är pålitliga utan andra åtgärder än att följa fabrikantens serviceföreskrifter. Jag ska inte behöva meka eller oroa mig på en 700 mil semester och skulle något gå sönder vill jag veta att reservdelar kan fixas fram pronto.
Med tidigare Guzzi har det varit just så.

Jag kräver förstås också att fabrikanten ska lära av sina misstag och rätta till det som blev galet. Sedan är precision i ytbehandling och kvalitetssäkrad sammansättning förstås en självklarhet - slarv på den punkten berättar om en oseriös inställning.

Ett mc-fabrikat som köps endast av entusiaster kommer alltid att leva snubblande nära konken - det skapar då ingen trygghet hos potentiella köpare. För att dra det lite längre: Vi entusiaster har aktivt medverkat till Guzzis kvalitetsrykte och ekonomiska bekymmer genom att alltför länge ställt lägre kvalitetskrav än BMW- och Nipponägare.
M339 Leif Gustavsson, leg. tråkmåns i Karlstad
tokker

Re: Vill veta

Inlägg av tokker »

det är en rigtig skoj mc att piska på små vägar fin fin väghålning, bra bromser. har även lyckads klämma ut en långtur med den, lå länge ca 10-15 mil i 180 absolut inga problem
Senast redigerad av 1 tokker, redigerad totalt 20 gånger.
Användarvisningsbild
GuzziKungen
Vice President & Do 12 (Dalarna)
Inlägg: 1619
Blev medlem: 04 sep 2007, 21:48
Mina motorcyklar: MG V11 -02 (Bellezza)
MG Stornello -71(Storne)
Har ägt:
MG California (Fetguzzin)
MG Nevada
Ort: Järfälla

Re: Vill veta

Inlägg av GuzziKungen »

tokker skrev:
H-O skrev:
:shock: Usch då, de där lät inte lovande att höra, får väl hoppas att du fått nåt
måndagsex efter en helg me allt för mycke vino tinto :D
tyvärr efter vad man kan läsa på div forum är kvalitet en bristvare hos guzzi, precis som hd innan evomotorn :mrgreen: . ska för den sakens skuld oxå säga att dom gamla big block hojer verkar hålla mycket bätre än dom nya. min gamla lm2 får smisk på banan o än har inget störe gått itu. men som med hd som guzzi är det entusiaster som köper dom o det folket ser lätt genom fingrar med kvalitets brister även jag, har jo kört HD :mrgreen: . men jag köpte min guzzi för att åka men den varen blev det inte mycket av mesta tiden har den stået nerplockad i verkstan så även nu. MEN det är en rigtig skoj mc att piska på små vägar fin fin väghålning, bra bromser. har även lyckads klämma ut en långtur mellan reparationerna med den, lå länge ca 10-15 mil i 180 absolut inga problem dom går bra när dom går
Som jag skrev innan , erfarenheterna är olika.
Min V11 har gått drygt 2000mil utan reperationer ,sist så körde jag en hel dag på bana utan några som helst problem.
Fråga Tobbe vad som hände med en gemansam kompis på en sprillans Kawa som körde motorväg med oss Guzzister :mrgreen:
Min bror har en EVO HD ,den är långt ifrån felfri ,oljeläckage 3st havererade elsystem o.s.v
Jag beklagar verkligen att du har haft en så förbaskad otur med din Guzzi :(
Med Vänlig Hälsning
eders Mc-instruktör och vice President i Guzziriket Sverige.
Ha dé
H-O
GuzziFanatisk
Inlägg: 131
Blev medlem: 28 sep 2009, 19:19
Mina motorcyklar: V85 TT 2019
NV 36 1953
I lagens ögon också dessa små MC:
9 Zündapp
3 Kreidler
Ort: Ullånger

Re: Vill veta

Inlägg av H-O »

Jaha, ja jag har bara ägt 2 evo-Harleys, den första en -88a som gick 7400mil å
nu en -98a som gått 7600 mil å dom har gått i stort sett klockrent.
Min Guzzi (850T -74a) ägde jag bara i 2 år -78 till -80 å maskinellt var den jättebra,
men bl.a elfel å mätarna som fick fnatt gjorde att det blev byte.
Men jag är ändå lite sugen å prova en guzzi för dom är ju ändå lite speciella
å jag gillar ljudet på dom.Harley går det ju 13 på dussinet av numera. :mrgreen:
Bellagion var lite för tystgående i mina öron, man vill ju gärna njuta av det läckra
soundet ur piporna(vem behöver radio på hojen när det finns två högtalare där bak) :D
Men det lär väl finnas trevliga dämpare att köpa?
Hur är det om man öppnar på avgaset, bör man mappa om sprutet då?
På Harleyn så går dom för snålt när man öppnar upp luft å avgas.
På min sitter det Magneti Marellisprutet. Senare årsmodeller har Delphi.
Användarvisningsbild
Guzzi-Leif
GuzziFanatisk
Inlägg: 581
Blev medlem: 01 aug 2009, 14:52
Mina motorcyklar: Guzzi genom åren: Stornello 125 (1974-76), 850 T3 Calif (1979-80), Calif II (1983-85), 1000 SP II (1985-86 o. 1987-2004!), 1200 Stelvio (2009-13), 1200 Stelvio NTX 2013-?
Ort: Karlstad

Re: Vill veta

Inlägg av Guzzi-Leif »

Bara för att komplettera det negativa (som egentligen vänder sig mest mot den obegripliga och kontraproduktiva entusiastgalenskapen):

-Jag köpte Stelvion för att det är den mc som bäst motsvarar mina krav/behov/önskemål. Möjligen konkurrerar den med BMW GS.

-Jag har tagit för givet att den kvalitetsökning som inleddes med T3 och tog riktig fart på 80-talet skulle ha fortsatt ännu snabbare i modern tid samt att ursäkterna tagit slut nere i Mandello.

-När Stelvion går som den ska är det en alldeles underbar maskin; lätthanterlig som en moppe, stabil som ett lok, vackert ljud, trevlig motorkaraktär och brutal i looken.

Och Ja!; jag har verkligen älskat var och en av de sex Guzzi jag hittills ägt!
M339 Leif Gustavsson, leg. tråkmåns i Karlstad
Skriv svar